Londra’nın bilim müzesinde Zaha Hadid Architects, kurumun bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik koleksiyonlarından 100’ün üzerinde eser içeren yeni Londra’nın bilim müzesinde Zaha Hadid Architects, kurumun bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik koleksiyonlarından 100’ün üzerinde eser içeren yeni Winton Gallery’i açtı.

Matematik müzesi, Zaha Hadid tarafından tasarlanan ilk sergi alanıdır ve tasarım matematiğin herkesin hayatına nasıl girdiğinin önemini ortaya koymaktadır.

Winton Gallery’de bulunan üç boyutlu kıvrımlar, uçuş sırasında uçağı saran hava akımlarına bağlı olarak alan üzerinde bir gölgelik oluşturur. Yarı saydam, dalgalı formlar, mor ışıkla aydınlatılmıştır.

Kıvrımlı alan mor renkte aydınlatılır ve havacılık endüstrisinde kullanılan hava akımı denklemleri tarafından tasarlanan uçaklardan etkilenmiştir.

Gugnunc’un kanat tasarımı öncü aerodinamik araştırmalardan etkilenmiş ve matematiğin pratik sorunları çözmek için nasıl kullanılabileceğini göstermek için galeride kullanılmıştır.

Tavandan sarkan galerinin tasarımına ilham veren 1929 Handley Page Gugnunc uçağıdır.

Uçakların şekli galerinin tasarımını ve matematik pratiğinin tarih boyunca problemleri çözme şeklini kapsayan bir temadan oluşur.

Matematik ve geometri mimarın çalışmalarında her zaman karakteristik bir unsur olmuştur. Galerinin düzeni ve çizgileri, vitrinlerin ve tezgahların konumlandırılmasından merkez bölmesinin yapısının üç boyutlu kavisli yüzeylerine kadar uçuş halindeki tarihi uçakların etrafında akan havayı temsil eder.

Proje Bilgisi:

Tasarım: Zaha Hadid Mimarlar
Ana fon oluşturucu: David ve Claudia Harding
Asıl sponsor: Samsung
Büyük sponsor: MathWorks
Sponsorlar: Adrian ve Jacqui Beecroft, Iain ve Jane Bratchie, Keniston-Cooper Yardım Vakfı, Dr Martin Schoernig, Steve Mobbs ve Pauline Thomas

Designillenium tarafından yayınlandı

Designillenium; Türkiye’de ve dünyada üretilen çeşitli teknoloji, mimarlık ve tasarım pratiklerinden ürünlerin, tasarımcıların hakları gözetilerek paylaşılan ve takipçi kitlesine ulaştıran tasarım ve haber platformudur.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir