Vessel: Şehrin Ortasındaki Dev Merdiven

Vessel, kamusal alanın merkezinde tasarlanan New York halkı ve ziyaretçileri için halka açık toplama yeri olarak tasarlandı.

0
50

İngiliz tasarımcı Thomas Heatherwick, Manhattan’ındaki Hudson Yards’ın merkezinde bulunmak üzere bir dizi birbirine bağlı merdiven içeren bal peteğine benzeyen Vessel adında bir yapı tasarladı.

Yapımı biten Vessel adı verilen dev heykel, Heatherwick ve New York belediye başkanı Bill de Blasio tarafından büyük yeni bir kamusal alanın merkezi olarak açıklanmıştı.

Vessel, uzun bir vazo şeklinde bir bal peteği deseni oluşturmak için bağlanan bir dizi metal kaplı merdiven ve çıkıntı içermektedir.

Heatherwick, “Göz alıcı yapılarla dolu bir şehirde, ilk düşüncemiz, sadece bakılacak bir şey olmaması gerektiğiydi. Bunun yerine, herkesin kullanabileceği, dokunabileceği, ilgisini çekebilecek bir şey yapmak istedik.” demektedir.

Bakır renginde çelik kaplama, yürüyüş yolunu ve platformların alt kısımlarını sarmaktadır.

Tasarımcı, “Amaç, insanları daha görünür olmaları ve birbirleriyle ilgili yeni görüşlerin ve bakış açılarının tadını çıkarmanın yoludur. Fikir, kent için belirlenen yeni bir serbest sahne olarak hareket edeceği ve New York halkı ve ziyaretçiler için yeni bir halka açık toplama yeri oluşturacağı”.


CEVAP VER

Yorumunuzu girin
İsminizi buraya yazın