Tasarımcı ve mühendis Nassia Inglessis tarafından tasarlanan Urban Imprint, Brooklyn Greenpoint’te  ziyaretçilerin altına girerken yukarı ve aşağı hareket eden kinetik bir kurulumdur.

Kurulum, harekete yanıt olarak şekil değiştiren bir taban ve tavandan oluşuyor. Bu yılki NYCxDesign haftası için tanıtılan tasarımın, insanlar ve kentsel çevre arasındaki tipik ilişkiyi tersine çevirmesi amaçlanıyor. Yapılı biçimlere tepki gösteren insanlar yerine, yapı onlara adapte olur.

Studio INI kurucusu Nassia Inglessis: “Her adımınızın, her baskınızın güçlendirildiği bir alan tasarladım. Suya dalacağınız kapalı bir alan yaratmak istedim, böylece tavan ve zemine dönüştü.” demektedir.

Geçiş efektini yaratmak için Inglessis, zemini ve tavanı, yapının arkasındaki aynalı bir perdenin arkasına gizlenmiş 400 telden oluşan bir kasnak sistemi ile bağladı.

Inglessis, sistemi bir müzik aletine benzetiyor. “Büyük bir harp gibi”

Bu akorlardaki gerilim değişimlerini dönüştüren kasnakların kalınlıkları, tavandaki çıkıntı zemindeki baskının büyüklüğünü artıracak şekilde değişir.

Enstalasyon kauçuk ve beton karışımından yapılır ve tasarım ofisi Amalgamated Drawing Office’in, bahçesini saran tuğla duvarların renk tonlarını toplayarak turuncu renktedir. Materyal, petek yapılı bir desen oluşturan ve hareket edebilecek kadar esnektir. Delikler ayrıca doğal ışığın süzülmesini sağlar.


 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
İsminizi buraya yazın