Tokyo 2020 Olimpiyat Meşalesi, Tokujin Yoshioka tarafından kiraz çiçeğini andıracak şekilde tasarlandı.

Alüminyumdan tasarlanmış 71 cm’lik meşale sütunu, yukarıdan bakıldığında, Japonya’nın geleneksel çiçeği olan Sakura kirazının motifinden esinlenilmiştir. Meşale kademeli olarak beş bölüme açılır.

Yoshioka, meşaleyi 2011’de Japonya depremi ve tsunamisinin ardından inşa edilen geçici konuttan alınan alüminyum inşaat atıklarından yaptı.

Bu, parçalanmış hayatların yeniden inşasına tanık olan materyalleri, etkilenen alanların ne kadar sürede toplandıklarını dünyaya iletmek için bir adım haline getirmenin bir yoluydu.

Tasarımın yayınlanması, ülkedeki yaşam ve yenilenme sembolü olan Japonya’nın kiraz çiçeği mevsiminin Mart ayında gelmesiyle de çakışıyor.

Yoshioka, “Tokyo 2020 Olimpiyat meşalesini, iyileşme alanında barış ve kalplerin iyileşmesi amacıyla tasarladım. Tasarım, toparlanma alanına çocuklarla birlikte kiraz çiçeği amblemleri çizdikten sonra başladı. Çektikleri çiçekler, sanki insanların üstesinden geldikleri ve felaketten kaçtıkları bir sahneyi sembolize ediyormuş gibi canlıydı.” demektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
İsminizi buraya yazın