Amsterdam merkezli tasarımcı Arnout Meijer tarafından tasarlanan Thanks for the Sky, görsel algımızı araştırmak ve yönlendirmek için yüksek kaliteli malzemeler, teknoloji ve elektronikler kullanılarak tasarlanmıştır. Meijer çalışmasında algının fizikselliği ve felsefesini araştırmaktadır.

Delft Teknoloji Üniversitesi’nde yaptığı çalışmaların ardından 2012’de Eindhoven Tasarım Akademisi’nden mezun olan Arnout Meijer, “Çoğu aydınlatma tasarımları, bir kapak, gölge veya diğer yapılar yoluyla gizleniyor. Işığın kendisini tasarlamak ve görünür kılmak istiyorum” demektedir.

Algı ve ışık, yarattığı işlerde her zaman merkezidir. Meijer’in Aydınlatmanın temelinde keşif ve insan algısı vardır.

Thanks for the Sky, mavi ve turuncu ışığın yanıltıcı karışımının, görüntü efektinin etkisiyle yoğunlaştığı bir aydınlatmadır. Kaynağı Gökyüzü mavisi / turuncu rengindir. Güneşin hareketi, renkli gökyüzü, uzaydaki nesneler, geçen kırmızı bir araba ve bakış açınız birlikte çok katmanlı bir gerçeklik sunar.

Sadece onu harekete geçiren bir araç olarak ışığın ne olduğunu sorduğunda, Meijer şöyle diyor: “Işığın günümüzdeki doğal ışık ve geceleri yapay ışık aracılığıyla zihinsel durumumuz üzerinde güçlü bir etkisi var.

Thanks for the Sky dinamik, maddi olmayan, ve diğer herhangi bir heykel ortamının aksine, sürekli hareket halinde olan bir aydınlatmadır. Etkileri hem baştan çıkarıcı hem de kafa karıştırıcıdır.

Işık olmadan teleskop, mikroskop, fotoğraf, film, televizyon, uydu, ekran, video ve büyük veri yoktur.” demektedir.

Designillenium tarafından yayınlandı

Designillenium; Türkiye’de ve dünyada üretilen çeşitli teknoloji, mimarlık ve tasarım pratiklerinden ürünlerin, tasarımcıların hakları gözetilerek paylaşılan ve takipçi kitlesine ulaştıran tasarım ve haber platformudur.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir