Viyana ve Pekin merkezli mimarlık firması Penda, canlı mor yaprakları olan 1000 yıllık Myrtle ağaçlarının toplandığı Myrtle Tree Garden için Soundwave heykelini tasarladı. Penda, minyatür bir metropol gibi görünen yüksek çelik çubukları, Hubei eyaletindeki Xiangyang şehrinin bahçelerine ekledi.

Soundwave canlı kent hayatı, doğanın rengi ve müziğin ritmi bir anda donarak mekana yansıtılmıştır.

Penda, tasarımında Johann Wolfgang von Goethe’nin “Mimarlık dondurulmuş müziktir.” sözünden ilham alarak tasarladı. Değişken yüksekliğe sahip mor paletlerin, müzikteki senkronize olan dijital bir ses görselleştiricisinin yükselen ve düşen çubuklarını temsil etmesi amaçlanmıştır.

Myrtle ağaç parkı girişini vurgulamak için yapılan enstalasyonu ekip; Müzik, ritim ve dansın mekan ile buluşması olarak tanımlamaktadır. Mimarlar, “Müzik, ritim ve çevre manzarayla birlikte dans, Soundwave’ı şekillendiren temel parametrelerdi” demektedir.

Soundwave, çiçekli ağaçlarda bulunan tonları temsil eden dört adet mor tonda delikli paslanmaz çelik levhalarla kaplanmıştır.

Tasarım şehir ve peyzaj arasında geçiş alanı olarak görevi görür.

LED’ler geceleri çelikteki minik deliklerden parlarlar, girişi aydınlatırlar ve su havuzlarını yansıtırlar. Bazıları kare kesitli şaftlara monte edilen hoparlörler geleneksel Çin müziği çalar.

Müziğin ışığının ve hacminin parlaklığı, alanın etrafındaki hareket sensörleri tarafından kontrol edilir ve yoldan geçenlerin hareketi ile harekete geçirilir.

Penda tarafından yapılan Soundwave kurulumu
Çelik sütunlar arasındaki geçitler, sosyal toplantılar ve dans gösterileri için kullanılmak üzere tasarlanmış alanlar sağlar.

Proje Bilgisi:

Adı: Soundwave
Mimarlar: Penda
Proje ekibi: Dayong Sun, Chris Precht, Fei Tang Precht, Yongjian Huang, Zhonghua Tang, ChunLei Zhu, Junfeng Li, Runxin Tang
Yeri: Xiangyang / Hubei / Çin
Yıl: 2013 – 2015

Designillenium tarafından yayınlandı

Designillenium; Türkiye’de ve dünyada üretilen çeşitli teknoloji, mimarlık ve tasarım pratiklerinden ürünlerin, tasarımcıların hakları gözetilerek paylaşılan ve takipçi kitlesine ulaştıran tasarım ve haber platformudur.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir