Smart Slab ETH Zürih Üniversitesi tarafından inşa edilen, kumdan 3B basılarak kalıpla yapılmış hafif bir beton tavan tasarladı.

Hafif form, levhanın temelini oluşturan kalıbı oluşturmak için 3B kum baskısı kullanılarak sağlandı. Akıllı Döşeme, DFAB evinin zemin ve birinci katları arasında 80 metrekaredir. Toplamda 15 ton ağırlığında ve dalgalı tasarımı en ince noktasında sadece 20 milimetredir.ETH Zürih, “Geleneksel kalıp üretiminin dezavantajı aşırı malzeme tüketimi ve dolaylı olarak büyük bir karbon ayak izidir. Dijital üretim yöntemleri burada önemli bir katkı sağlayabilir: bileşenler daha az malzeme ile gerekli dengeyi sağlayacak şekilde optimize edilebilir. Bir bileşenin geometrik karmaşıklığı, 3B yazıcıda önemli değil, ayrıca herhangi bir ek maliyete neden olmaz.” demektedir.

ETH Zürih’teki Dijital Bina Teknolojileri yardımcı doçenti, mimar Benjamin Dillenburger liderliğindeki bir araştırma grubu tarafından geliştirilmiştir. Endüstri ortaklarıyla birlikte çalışan grup, katlanabilir, kumul benzeri kalıbı üretmek için bir 3B kum yazıcı kullandı. Malzeme, üstüne püskürtülen elyaf takviyeli beton ile yapay bir kumtaşı gibidir.

ETH Zürih, levhayı betonun yapısal dayanımı ile 3 boyutlu baskı tasarım özgürlüğü olarak tanımlamaktadır. Araştırma grubu, şekli yalnızca mümkün olduğunca ince olacak şekilde uyarlamakla kalmayıp, aynı zamanda aydınlatma ve yağmurlama sistemleri için en iyi boyut ve konumlandırmayı sağlayan özel bir yazılım kullanarak tasarladı.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
İsminizi buraya yazın