Melike Altınışık Architects, Seul kentinde yapılacak Robot Science Museum için açılan uluslararası yarışmada birinci oldu.

Robot Bilim Müzesi, tasarım sürecinden üretim ve inşa sürecine kadar robotik teknolojiler kullanılarak üretilecek. İlk sergisini de sahada müzeyi inşa eden robotlarla başlayacak.

Seul Büyükşehir Yönetiminin ev sahipliği yaptığı yarışma, robotikte halk eğitimini desteklemek ve halkın bilgisini ve robotlara duyulan ilgiyi arttırmak için dünyanın ilk öncü robot bilim müzesinin (RSM) tasarlanmasını istedi.

Yeni robot müzesi, ilk sergisinin 2020’nin başında yerinde açılmasını bekliyor ve 2022’nin sonlarında resmi açılışla birlikte tamamlanması bekleniyor.

Yapının parçaları, robotlar tarafından kalıplanacak, kaynaklanacak, birleştirilecek ve cilalanacaktır. Robotlar ayrıca müze etrafındaki beton peyzajı 3 boyutlu olarak basmak için kullanılacak. Dronelar haritalama, saha incelemeleri ve robotik inşaat araçlarını kontrol etmek için kullanılacak.

Küresel yapının inşasına robotları dahil ederek Melike Altınışık Architects (MAA), müze açılmadan önce robotun potansiyelini sergilemeyi planlıyor.

MAA, tasarımdan inşaata kadar üstlenilen bu temsili rolü müze için en yüksek fonksiyonel gereklilikleri karşılamak kadar önemli olarak görüyor. Bilim ve teknolojinin evrenselliği ile, öncü bir müze için ileri mimari tasarım çözümlerine öncelik vermek, robotlara ve inovasyona odaklanan özel bir anlam kazanıyor.

RSM, hologram, sanal ve artırılmış gerçeklik gibi en son robot teknolojisini deneyimleme fırsatları sunarak bilim topluluğunu geliştirmek için bir temel sunar. Yeni robotları keşfetmek için derinlemesine bir eğitim kursu sunulmaktadır. Çağdaş üretim teknolojilerinin ve robotik yapım yöntemlerinin kullanılmasına öncelik vererek, inşaattaki robotları, hizmetteki robotlar, fuardaki robotlar ve RSM ziyaretçileri arasında zengin bir ilişki alışverişine olanak tanıyor. Bu robot ekibi, müzenin geniş metal cephesini toplayarak zamandan ve paradan tasarruf sağlayacak.

Proje Bilgisi:

Proje Adı: Robot Bilim Müzesi
Mimar: Melike Altinisik Mimarlar
Konum: Seul, Güney Kore
Baş Tasarımcı: Melike Altınışık
Proje Ekibi: Tan Akıncı, Özge Tunalı, Melih Altınışık
Mimari Asistanlar: Şeyma Özübek, Hüseyin Karameşe
Görselleştirme: Ediz AkyalçınDesignillenium tarafından yayınlandı

Designillenium; Türkiye’de ve dünyada üretilen çeşitli teknoloji, mimarlık ve tasarım pratiklerinden ürünlerin, tasarımcıların hakları gözetilerek paylaşılan ve takipçi kitlesine ulaştıran tasarım ve haber platformudur.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir