Studio Gang’ın kurucusu Jeanne Gang liderliğindeki bir ekip, SOM, Foster + Partners ve Santiago Calatrava’yı yenerek Chicago O’Hare havaalanındaki konferans ve terminal proje teklifini kazandı.

Kazanan terminal önerisi, Y şeklinde formuyla üç alanı kapatır.

Verimliliği, yön bulma ve bağlanabilirliği arttırmak için kullanılan eğri, üç parçalı form, terminal ve bağlantıyı tek bir binada birleştirir.

Üçlü tasarım terminalin bağlantısını tek bir binada birleştirmektedir ve kentin Michigan Gölü ve Chicago Nehri üzerindek, konumundan ilham alınmıştır. Üç dalın birleştiği yerde, Chicago bayrağını referans alan altı köşeli bir cam ışıklık bulunmaktadır. Canlı bir Chicago caddesini andıran alan, pop-up etkinliklerini, müziği ve toplantıları destekleyebilecek şekilde tasarlanmıştır. Yukarıdan görüldüğü zaman, bina yolcuları tanınabilir bir Chicago simgesiyle selamlar.

Studio ORD, “Chicago Nehri’nin birleştiği gibi, tasarımın birbirine yaklaşan üç bölümü, O’Hare terminalinin kalbinde canlı, yeni bir mahalle kuran bir merkez yaratıyor” demektedir.

Uzun açıklıklı çelik makasların kıvrımlı bir tavanı ahşapla kaplanır. Doğal gün ışığını ve enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarır. Oculus’u çevreleyen bu çatı, dolaşımın en üst düzeye çıkarılması ve terminalin ömrü üzerindeki değişikliklere uyum sağlayarak esneklik kazandırması için yapısal yükü dağıtan 100 feet mesafeye yayılmış Y şeklinde sütunlarla desteklenir. Parkurun üstündeki açık renkli bir asma kat, yolcular için biletleme ve güvenliğe ev sahipliği yapar.

Binanın merkezinde, kentin bayrağına referans vermek üzere tasarlanmış bir çatı penceresi bulunmaktadır. Binanın çekirdeğinde, bir daire tavan penceresi altı köşeli bir cam tasarıma sahiptir. Yürüyen merdivenler ve camlı asansör boşluklarının bir kombinasyonu binanın iki katı arasında bağlantı sağlamaktadır.

Chicago O’Hare havaalanının yeniden tasarlanması için sayısız tesisle birlikte çeşitli salon alanları planlanmaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
İsminizi buraya yazın