3XN, Münih Olimpiyat Parkı’nın peyzajında ​​yapılacak yeşil çatılı, çok amaçlı bir stadyum tasarladı. Stadyumun asimetrik şekli ve yüksekliği, organik mimari peyzajın orijinal vizyonuna saygı gösteren bir yapıdadır. 

Danimarkalı mimarlık ofisi 3XN, kentin basketbol ve buz hokeyi takımlarına ev sahipliği yapacak 11.500 kişilik stadyumun tasarımını yapmak için Alman peyzaj ve şehir planlama şirketi Latz + Partner ile birlikte çalışmaktadır.

Eğitim alanları kısmen yeraltındadır ve topoğrafyayı toplayan ve patikaların ve Olimpiyat Parkı’nın peyzaj tasarımının tutarlı bir şekilde devam etmesini sağlayan yeşil bir tepe oluşturacak şekilde modellenmiştir.

Yeşil bir çatı, 1972 Yaz Olimpiyatları için Alman mimar Günther Behnisch tarafından tasarlanan eski olimpik bisiklet parkuru stadyumunda inşa edilecek oval yapıyı kaplayacak. 

Red Bull Stadion München’e ait olan stadyum, Alman buz hokeyi şampiyonu Münih Red Bulls ve basketbol şampiyonu FC Bayern Münih’e ev sahipliği yapacak.

Dikey camlar cepheyi çevirecek ve cam panelli bir girişi çerçevelemek için yukarı doğru kaydırılmıştır. Stadyuma  ek olarak, ana binanın yanında eğitim tesisleri olarak üç buz pisti daha inşa edilecek.

Münih Belediye Başkanı Christine Strobl, “Olimpiyat Parkı’nın kalbindeki spor salonları olağanüstü bir topluluk oluşturuyor ve bu nedenle yeni stadyumun hassas bir planlama yaklaşımı gerektiriyordu.

Stadyum mevcut park manzarasına uyumlu bir şekilde entegre olurken, yapılandırılmış dış cephesi ve çatı yeşili zarif vurgular yaratacaktır.”

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
İsminizi buraya yazın