Münih merkezli tasarımcı Stefan Diez, camın ışık iletkenlik özelliklerini araştıran Guise adında aydınlatma koleksiyonu geliştirmek için Vibia ile çalıştı.
Her lamba, bir cam difüzörden ışığı aydınlatan bir gizlenmiş LED şeridine sahiptir. Işık cam kenarlarını yakalar ve desenler içine kazınır. Proje ışık ve şeffaflık arasındaki ilişkiyi araştırarak başladı. Diez, ışık yansıtma özelliği için kağıt, PVC, akrilik ve cam gibi farklı malzemeleri test etti.
Diez camın en yansıtıcı malzemesi olduğunu keşfetti. “Cam tarafından iletilen ışık görünmez, sadece kenarlarından yayılır” diye söylemektedir. Alman tasarımcı, ince bir cam diskten yapılmış bir duvar lambası tasarlayarak başladı. Cam disk difüzörü içine gömülmüş ince siyah bir LED şerit camdan ışığı iletir ve bu da daha sonra kenarlarından dışarı aktarılı. Duvardan yansıyan ışık halo benzeri bir parlaklık yaratır. Duvar lambasının tasarlanmasını takiben, Diez ve Vibia bir dizi masa ve süspansiyon lambaları geliştirdiler. Işık kaynağının kendisi daima her biri için görünmez kalır. Sarkıt ve masa lambaları durumunda, LED’lerden gelen ışık, silindirik cam difüzörlere kazınmış desenlerden yayılır.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
İsminizi buraya yazın