Oslo metro hattı için iki adet istasyon tasarlayan Zaha Hadid Archtiects ve A_Lab, Oslo’nun buzul manzarasından ilham aldı.

Londra merkezli Zaha Hadid Architects (ZHA) ve Oslo merkezli A-Lab, hat boyunca altı istasyondan ikisini tasarlamak için yarışmayı kazanan tasarım ofisleri oldu. İki stüdyo, yeni Fornbuporten ve Fornebu Senter istasyonları için tasarımlarında Norveç’in buzul oymacılığına atıfta bulunuyor.

Kanyon benzeri formlar, Fornebu Senter istasyonu içindeki ve dışındaki insanların, dağları andıran yapısıyla akışını yönlendirecek şekilde oyulacak. Sokak düzeyinde, halk meydanları girişlere aşamalı olarak karışacaktır.

Bu arada Fornbuporten, istasyonun her iki tarafındaki ortak alanların yanında bulunan bir çift giriş pavyonuna sahip olacak. Her ikisi de çevreleri boyunca bir ışık yaymak için tasarlanmış yansıtıcı yüzeylere sahip olacaktır. Yolcuların refahını artırmak için metro istasyonlarının içindeki aydınlatma, günün saatlerine göre değişecektir.

Fornbuporten’in güney girişinde, bir parkta ayarlanmış oval bir gölgelik yer alacak. Yeni Fornebu kent merkezi, hizmet dışı bırakılmış bir havalimanı sahasında 6.000 ev sağlıyor. Fornebubanen metro hattı bu bölgeyi Majorstuen kavşağına sadece 12 dakikada bağlayacaktır. İnşaat 2020 yılında Fornebubanen metro hattında başlayacak ve 2025 yılında tamamlanacak.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
İsminizi buraya yazın