Thanks for the Sky: Evrene Saygı

Amsterdam merkezli tasarımcı Arnout Meijer tarafından tasarlanan Thanks for the Sky, görsel algımızı araştırmak ve yönlendirmek için yüksek kaliteli malzemeler, teknoloji ve elektronikler kullanılarak tasarlanmıştır. Meijer çalışmasında algının fizikselliği ve felsefesini araştırmaktadır.

Delft Teknoloji Üniversitesi’nde yaptığı çalışmaların ardından 2012’de Eindhoven Tasarım Akademisi’nden mezun olan Arnout Meijer, “Çoğu aydınlatma tasarımları, bir kapak, gölge veya diğer yapılar yoluyla gizleniyor. Işığın kendisini tasarlamak ve görünür kılmak istiyorum” demektedir.

Algı ve ışık, yarattığı işlerde her zaman merkezidir. Meijer’in Aydınlatmanın temelinde keşif ve insan algısı vardır.

Thanks for the Sky, mavi ve turuncu ışığın yanıltıcı karışımının, görüntü efektinin etkisiyle yoğunlaştığı bir aydınlatmadır. Kaynağı Gökyüzü mavisi / turuncu rengindir. Güneşin hareketi, renkli gökyüzü, uzaydaki nesneler, geçen kırmızı bir araba ve bakış açınız birlikte çok katmanlı bir gerçeklik sunar.

Sadece onu harekete geçiren bir araç olarak ışığın ne olduğunu sorduğunda, Meijer şöyle diyor: “Işığın günümüzdeki doğal ışık ve geceleri yapay ışık aracılığıyla zihinsel durumumuz üzerinde güçlü bir etkisi var.

Thanks for the Sky dinamik, maddi olmayan, ve diğer herhangi bir heykel ortamının aksine, sürekli hareket halinde olan bir aydınlatmadır. Etkileri hem baştan çıkarıcı hem de kafa karıştırıcıdır.

Işık olmadan teleskop, mikroskop, fotoğraf, film, televizyon, uydu, ekran, video ve büyük veri yoktur.” demektedir.

Loop: Minimal Dönüş

Estudi Antoni Arola tarafından Fluvia için tasarlanan Loop, OLED teknolojisi sayesinde aydınlatma alanları ve geçiş alanları konseptini değiştiren bir aydınlatmadır.

Amaç, duvarda neredeyse varlığı belli olmayan bir ışık kaynağından aydınlatma efektleri oluşturmaktır.

Loop, tek başına veya bir grubun parçası olarak kullanılabilir, mekanlara yaratıcı ve benzersiz bir dokunuş katan dekoratif bir ürün haline dönüşebilir.

Basit, minimalist geometri Loop’a zarif şeklini verir. OLED teknolojisi, kompozit yaratımlarda maksimum özgürlük için tek tip, parlamayan aydınlatma sunar. X-Trimless kurulumu ve patentli FLUVIA sistemi, armatürün yüzeyin homojenliğini etkilemeden karışmasını sağlar.

Loop, gölgesiyle kontrast oluşturan yumuşak, dağınık ve parlamayan bir ışık yayar.

Yarım ay gölgesiyle, aydınlatmanın duvarın rengiyle bütünleşmesi kolaylaştırır ve 360º dönebilir. Herhangi bir yöne döndürerek farklı görsel kombinasyonlar elde edilebilir.

OLED teknolojisi sayesinde aydınlatma kavramını değiştiren bir aydınlatmadır.


Loop Giant: Döngüsel Aydınlık

Timo Niskanen tarafından tasarlanan Loop Giant, mini golf sahasındaki bir engelden esinlenmiştir.

Minimalist Loop Giant, etrafında güzel ve yumuşak bir ışık yaratmaktadır.

Minimalist aydınlatma ilk başta masa lambası olarak tasarlanmış daha sonra Stockholm Mobilya Fuarı için büyük ölçekli bir tasarımı yapılmıştır.

Zemin için ölçeklendirilen Loop ve masa için tasarlanan Loop.

Lambanın led ışık kaynağı, aydınlatma armatürünün alüminyum gövdesinin altına ve akrilik bir kapağın altına yarım daire şeklinde yerleştirilmiştir. Lamba, tek dokunuşla çalışan bir anahtar, bir kablo ve bir fiş transformatörü ile çalışan bir kısma düğmesine sahiptir. Loop’un basit şekli tüm aydınlatma armatürünü oluşturur, ilave parçaya gerek yoktur.

Neredeyse iki metre yükseklikte duran aydınlatma, iç yüzeyinin altına yerleştirilmiş LED ışıkları olan bir alüminyum gövdeye sahiptir. Talep üzerine üretilecek ve siyah veya beyaz olarak satışa sunulacaktır.

Wirering: Minimal Halka

İtalyan tasarım ikilisi Formafantasma’nın tasarladığı Wirering lambası, ışık için heykelsi bir destek oluşturan güç kablosuna sahiptir.

Lamba, stüdyonun aydınlatma markası Flos ile ilk işbirliğiyle ortaya çıkan bir çift yeni ışıktan biri. Duvara tutturulan merkezi bir LED halkasına sahiptir.

Formafantasma, güç kablosunu saklanacak bir şey yerine bir özellik olarak yeniden yorumladı. Bir lambanın kablosu genellikle gizli tutulurken, Wirering sadece estetik amaçlar için değil, aynı zamanda LED halkasına güç vermek için de tasarıma dahil eder.

Aydınlatma duvar ve zemin arasında duran minimalist bir tasarıma sahiptir. Formafantasma bir kemeri andırmak için kabloyu düzleştirdi ve onu duvara tutturmak için ışığın üstünden uzattı. Wirering pembe, gri veya beyaz renklerde mevcuttur.


Corner Bright Light: Çizgisel Aydınlık

Mobilya tasarımcısı, sanatçı ve eğitimci Scott Klinker tarafından tasarlanan The Corner Bright Light, bir odanın duvar köşesini sıcak ve ışıkla doldurmak için tasarlanmış bağlantısız bir zemin lambasıdır.

Corner Bright Light’ın tasarımı minimaldir. Kullanılmadığında kaybolur ve açıldığında çarpıcı bir varlığa sahiptir. Küçük kaplama alanı yerden tasarruf sağlar ve LED teknolojisi enerji tasarrufu sağlar. Düz olarak gönderilmek üzere tasarlanmıştır ve kullanıcı tarafından çok basit bir montaj yapılmasını gerektirir.

Corner Bright Light, elektrostatik toz boyalı çelikten imal edilmiştir. İnce çizgiler, yeni LED teknolojisinin heykelsi olanaklarından yararlanmaktadır.

Mobius: Ahşabın Dansı

Philadelphia merkezli bir aydınlatma tasarımcısı olan Benjamin Gillespie tarafından tasarlanan Mobius aydınlatması, basit ama ilgi çekici tutma arzusundan doğmuştur.

OVUUD, Benjamin Gillespie’ye ait bir tasarım firmasıdır. OVUUD’un ana odak noktası, yeni nesil aydınlatma teknolojisini en yüksek potansiyeline sahip olarak kullanmaktır. Böylece bir aydınlatmanın nasıl göründüğü, nasıl hissettiği ve işlev görebileceği konusundaki yeni yaklaşımların kilidini açmaktır.

Mobius aydınlatma, Pennsylvania Oak, Ash ve Maple gibi yerel kaynaklı malzemelerden üretilmektedir. Serbest biçimli aydınlatma Mobius şeridinden ilham alır. Bakış pozisyonuna bağlı olarak farklı bir görünüme izin verir.

Parábola: Eğriden Yansıyan Işık

Héctor Esrawe, Félix Candela parabollerinde karanlığa kadar baştan sona ışığın katı bir yüzeyden nasıl geçtiğine dayanan bir yansıma yaratan Parábola adında bir aydınlatma koleksiyonu tasarladı.

Parábola koleksiyonunda her bir versiyondaki ışığın yolu, metal yüzeyinde her biri için bir arkitektonik kalite oluşturan tekrarı üzerine koşullandırılır.

Pirinç katmanın tabana temas ettiği başlangıç ​​noktaları, her ışık elementinin kaynağını oluşturur. Yani pirinç katmanlarının sayısı, her bir parçadaki ışık elementlerinin sayısını belirtir. Basit yönleriyle, bu parçalar, geometrik bir formülün karmaşıklığı üzerine, arkasında zahmetli bir sürece sahiptir.

Island: Ahşap Ada

Tasarım firması Mu Wooden Design tarafından tasarlanan Island, bir adanın şeklini taşıyan ahşap bir aydınlatma tasarımıdır.

Aydınlatma tasarımı Lavi denilen Çin kökenli bir Doğu Asya boyama sanatından esinlenilerek tasarlanmıştır. Minimal ve sanatsal tasarımın altındaki yuvalara yerleştirilen LED ışıklar aydınlatmayı sağlar. Doku coğrafi bir görüntüyü katı bir geometriye dönüştürerek şekil verilmiştir.


Guise: Işık Kaynağı Belirsiz Aydınlatmalar

Münih merkezli tasarımcı Stefan Diez, camın ışık iletkenlik özelliklerini araştıran Guise adında aydınlatma koleksiyonu geliştirmek için Vibia ile çalıştı.
Her lamba, bir cam difüzörden ışığı aydınlatan bir gizlenmiş LED şeridine sahiptir. Işık cam kenarlarını yakalar ve desenler içine kazınır. Proje ışık ve şeffaflık arasındaki ilişkiyi araştırarak başladı. Diez, ışık yansıtma özelliği için kağıt, PVC, akrilik ve cam gibi farklı malzemeleri test etti.
Diez camın en yansıtıcı malzemesi olduğunu keşfetti. “Cam tarafından iletilen ışık görünmez, sadece kenarlarından yayılır” diye söylemektedir. Alman tasarımcı, ince bir cam diskten yapılmış bir duvar lambası tasarlayarak başladı. Cam disk difüzörü içine gömülmüş ince siyah bir LED şerit camdan ışığı iletir ve bu da daha sonra kenarlarından dışarı aktarılı. Duvardan yansıyan ışık halo benzeri bir parlaklık yaratır. Duvar lambasının tasarlanmasını takiben, Diez ve Vibia bir dizi masa ve süspansiyon lambaları geliştirdiler. Işık kaynağının kendisi daima her biri için görünmez kalır. Sarkıt ve masa lambaları durumunda, LED’lerden gelen ışık, silindirik cam difüzörlere kazınmış desenlerden yayılır.

Freeform Luminaire: Ahşaptan Gelen Işık

Freeform Luminaire Serisi, ahşabın esneme ve bükülme limitlerini insan bedenini metefor alarak oluşturulmuş bir aydınlatma elemanıdır. John Procario, Luminaire Serisini tasarlarken taslakları kağıttan yapmıştır. Buna rağmen ahşap ile gerçek modeli üretmeye başladığında taslağın dışına çıkmıştır. Bu sayede de ahşabın tasarıma yön vermesine izin vermiş ve ahşapla kendisi arasında bir uyum yakalamıştır.

Hafif ve akışkan bir görüntü sergilemektedir.
Ahşabın ışık ile ahenk ile dansı görülmektedir.