WeGrow: Bilinçli ve Girişimci Okul

Bjarke Ingels Group tarafından WeWork için tasarlanan WeGrow, eğimli ahşaplar ve zambak benzeri minderler gibi eğlenceli detaylardan tasarlanan bir Montessori okuludur.

New York, Londra ve Kopenhag’da ofisleri olan BIG, üç ila dokuz yaşındaki çocukları oyun yoluyla eğitmeye ve çevreleriyle etkileşime odaklanan Montessori öğretimine uygun olarak tasarlandı.

Tasarım oyun, okuma, yoga, dans, atletizm ve dövüş sanatlarından farklı etkinliklere uygun bir dizi mobilyayla kurulan açık planlı bir sınıf etrafında toplanıyor.

Okulun temel özellikleri arasında, çocukların içeri girip çıkabilmeleri için ahşap katmanlardan yapılmış yapılar tasarlanmıştır.

Mekandaki iki yapısı metal çubuklarla tavana asılmıştır. Üçüncü yapı ise, üst kısmında dairesel bir açıklığın erişimini kolaylaştırmak için açılı olarak yerleştirilmiştir.

Farklı yeşil renk tonlarında büyük yuvarlak minder yığınları, orta bölümde okuma veya meditasyon seansları düzenlemektedir. Farklı ebat ve tonlardaki gri yastıklar büyük çakıl taşları gibi dağılmıştır.

Doğal çevreye hitap eden bu özellikler, okulun haftalık gezilerini 100 dönümlük doğa koruma alanı ve çiftliğine yönlendiriyor.

Doğal ışık, duvarlardan biri boyunca uzanan yüksek pencerelerden taşar.

BIG, alanın ana bölümünden alanları ayırmak için odanın her bir ucuna kavisli bir ahşap kitaplık eklemiştir, dış kısımdaki raflar sepetler için saklama alanı sağlamıştır.

WeGrow’un web sitesinde belirtildiği gibi, daha özel alanlar malzemelerle bağımsız ve işbirliğine dayalı etkileşim ve matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler ve dil sanatları gibi konuları araştırmak için kullanılacaktır.

Öğrencilere ayrıca, kariyer yollarını küçük yaşlardan itibaren başlatmaları için WeWork çalışanları ve üyeleriyle birebir danışmanlık seansları sağlanmaktadır.Nursery’s Tree: Parametrik Ağaç

Paris merkezli Studio Millimètre, Arco Iris fidanlıkları adına anıtsal olması için anaokuluna, altı metre yüksekliğinde Nursery’s Tree adında bir ağaç tasarladı.

Nursery’s Tree kontrplak levhalardan yapılmış olup, yeşil yaprakları kağıt tabakalardan tasarlanmıştır. Tüm parçalar CNC ile yapılmış ve sahaya monte edilmiştir.

Stüdyonun anaokulu için tasarladığı ağaç kurulumu fikri, çocukların yeşillikten çıkan maymunları veya papağanları hayal etmelerini istemesiyle başlamıştır. Parametrik bir şekilde tasarlanan ağaç anaokulunun merkezine yerleştirilerek ortak alanda çocukların etkileşimine sunulmuştur.

Nursery’s Tree aynı zamanda aydınlatma görevi de görmektedir.