Nendo 2019’daki Milano Tasarım Haftası’nda, Breeze of Light kurulumunu oluşturmak için klima üreticisi Daikin ile bir araya geldi. Klima üreticisi ile işbirliği içinde yapılan proje görünmez hava deneyimi ve hissi için tasarlanmıştır.

Nendo’nun Breeze of Light projesi, ziyaretçilere 17.000 çiçek alanını dolanacakları bir yoldan götürüyor. Bu çiçekler aslında hesaplanan desenlerde yayılan polarize edici filmden yapılmıştır.

Spot ışığı polarize bir filtre ile kaplanıp çiçek şeklinde başka bir polarize filme yansıtıldığında, ışık, çiçeğin gölgesini beklenenden daha koyu hale getiren iki filtre katmanından geçer.

Filtrenin 45 derece döndürülmesi daha yarı saydam bir gölge yaratır ve onu 45 derece daha döndürerek gölge tamamen kaybolur.

Bu prensibi kullanarak mekansal bir deneyim oluşturmak için, bireysel olarak kontrol edilen motorlara sahip 115 polarize spot lamba tavandan asıldı.

Breeze of Light projesinde Zeminde, 17.000 çiçek şeklinde polarize film hesaplanmış desenlerde yayıldı. Her çiçek farklı bir yüksekliğe yerleştirildi, böylece tüm alan gerçek bir çiçek bahçesiymiş gibi pürüzsüz ve dalgalı bir manzara oluşturuldu.

Polarize edici filmlerin spot ışıkları üzerindeki hareketi, uzayda ışık miktarında bir değişiklik olmamasına rağmen, çiçeğin gölgelerinin şiddetinde sürekli bir değişim sağlar.

Proje Bilgisi:

Proje Adı: Breeze of Light
Proje Yeri: Tenoha, Milano, İtalya
Tasarım: Nendo, Daikin

 

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
İsminizi buraya yazın