Bosphorus: Dijital Heykel

Medya sanatçısı, yönetmen ve tasarımcı Refik Anadol, Türk Meteoroloji Merkezi tarafından her 30 dakikada bir sağlanan Marmara Denizi’nin yüksek frekanslı radar veri koleksiyonlarından ilham alan Bosphorus adında bir veri heykeli tasarladı.

30 günlük deniz yüzeyi aktivitesinin veri toplanması şiirsel bir deneyime dönüştü. Bu veriler 12 metreye 3 metre uzunluğunda bir LED medya duvarında görselleştirildi. Sanat eseri 11 Aralık 2018 – 27 Ocak 2019 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Pilevneli Galerisi’nde sergilendi.

Refik Anadol’un çalışmalarının temelinde verileri görsel materyale dönüştürmek yatıyor.

Refik Anadol’u yapay zeka, hisler ve verileri dijital olarak yorumlayarak veri heykelleri üretiyor.

Breeze of Light: Görünmez Deneyim

Nendo 2019’daki Milano Tasarım Haftası’nda, Breeze of Light kurulumunu oluşturmak için klima üreticisi Daikin ile bir araya geldi. Klima üreticisi ile işbirliği içinde yapılan proje görünmez hava deneyimi ve hissi için tasarlanmıştır.

Nendo’nun Breeze of Light projesi, ziyaretçilere 17.000 çiçek alanını dolanacakları bir yoldan götürüyor. Bu çiçekler aslında hesaplanan desenlerde yayılan polarize edici filmden yapılmıştır.

Spot ışığı polarize bir filtre ile kaplanıp çiçek şeklinde başka bir polarize filme yansıtıldığında, ışık, çiçeğin gölgesini beklenenden daha koyu hale getiren iki filtre katmanından geçer.

Filtrenin 45 derece döndürülmesi daha yarı saydam bir gölge yaratır ve onu 45 derece daha döndürerek gölge tamamen kaybolur.

Bu prensibi kullanarak mekansal bir deneyim oluşturmak için, bireysel olarak kontrol edilen motorlara sahip 115 polarize spot lamba tavandan asıldı.

Breeze of Light projesinde Zeminde, 17.000 çiçek şeklinde polarize film hesaplanmış desenlerde yayıldı. Her çiçek farklı bir yüksekliğe yerleştirildi, böylece tüm alan gerçek bir çiçek bahçesiymiş gibi pürüzsüz ve dalgalı bir manzara oluşturuldu.

Polarize edici filmlerin spot ışıkları üzerindeki hareketi, uzayda ışık miktarında bir değişiklik olmamasına rağmen, çiçeğin gölgelerinin şiddetinde sürekli bir değişim sağlar.

Proje Bilgisi:

Proje Adı: Breeze of Light
Proje Yeri: Tenoha, Milano, İtalya
Tasarım: Nendo, Daikin

 

Robot Science Museum: Kore’de Türk Esintisi

Melike Altınışık Architects, Seul kentinde yapılacak Robot Science Museum için açılan uluslararası yarışmada birinci oldu.

Robot Bilim Müzesi, tasarım sürecinden üretim ve inşa sürecine kadar robotik teknolojiler kullanılarak üretilecek. İlk sergisini de sahada müzeyi inşa eden robotlarla başlayacak.

Seul Büyükşehir Yönetiminin ev sahipliği yaptığı yarışma, robotikte halk eğitimini desteklemek ve halkın bilgisini ve robotlara duyulan ilgiyi arttırmak için dünyanın ilk öncü robot bilim müzesinin (RSM) tasarlanmasını istedi.

Yeni robot müzesi, ilk sergisinin 2020’nin başında yerinde açılmasını bekliyor ve 2022’nin sonlarında resmi açılışla birlikte tamamlanması bekleniyor.

Yapının parçaları, robotlar tarafından kalıplanacak, kaynaklanacak, birleştirilecek ve cilalanacaktır. Robotlar ayrıca müze etrafındaki beton peyzajı 3 boyutlu olarak basmak için kullanılacak. Dronelar haritalama, saha incelemeleri ve robotik inşaat araçlarını kontrol etmek için kullanılacak.

Küresel yapının inşasına robotları dahil ederek Melike Altınışık Architects (MAA), müze açılmadan önce robotun potansiyelini sergilemeyi planlıyor.

MAA, tasarımdan inşaata kadar üstlenilen bu temsili rolü müze için en yüksek fonksiyonel gereklilikleri karşılamak kadar önemli olarak görüyor. Bilim ve teknolojinin evrenselliği ile, öncü bir müze için ileri mimari tasarım çözümlerine öncelik vermek, robotlara ve inovasyona odaklanan özel bir anlam kazanıyor.

RSM, hologram, sanal ve artırılmış gerçeklik gibi en son robot teknolojisini deneyimleme fırsatları sunarak bilim topluluğunu geliştirmek için bir temel sunar. Yeni robotları keşfetmek için derinlemesine bir eğitim kursu sunulmaktadır. Çağdaş üretim teknolojilerinin ve robotik yapım yöntemlerinin kullanılmasına öncelik vererek, inşaattaki robotları, hizmetteki robotlar, fuardaki robotlar ve RSM ziyaretçileri arasında zengin bir ilişki alışverişine olanak tanıyor. Bu robot ekibi, müzenin geniş metal cephesini toplayarak zamandan ve paradan tasarruf sağlayacak.

Proje Bilgisi:

Proje Adı: Robot Bilim Müzesi
Mimar: Melike Altinisik Mimarlar
Konum: Seul, Güney Kore
Baş Tasarımcı: Melike Altınışık
Proje Ekibi: Tan Akıncı, Özge Tunalı, Melih Altınışık
Mimari Asistanlar: Şeyma Özübek, Hüseyin Karameşe
Görselleştirme: Ediz AkyalçınSmart Slab : Hafif Beton Tavan

Smart Slab ETH Zürih Üniversitesi tarafından inşa edilen, kumdan 3B basılarak kalıpla yapılmış hafif bir beton tavan tasarladı.

Hafif form, levhanın temelini oluşturan kalıbı oluşturmak için 3B kum baskısı kullanılarak sağlandı. Akıllı Döşeme, DFAB evinin zemin ve birinci katları arasında 80 metrekaredir. Toplamda 15 ton ağırlığında ve dalgalı tasarımı en ince noktasında sadece 20 milimetredir.ETH Zürih, “Geleneksel kalıp üretiminin dezavantajı aşırı malzeme tüketimi ve dolaylı olarak büyük bir karbon ayak izidir. Dijital üretim yöntemleri burada önemli bir katkı sağlayabilir: bileşenler daha az malzeme ile gerekli dengeyi sağlayacak şekilde optimize edilebilir. Bir bileşenin geometrik karmaşıklığı, 3B yazıcıda önemli değil, ayrıca herhangi bir ek maliyete neden olmaz.” demektedir.

ETH Zürih’teki Dijital Bina Teknolojileri yardımcı doçenti, mimar Benjamin Dillenburger liderliğindeki bir araştırma grubu tarafından geliştirilmiştir. Endüstri ortaklarıyla birlikte çalışan grup, katlanabilir, kumul benzeri kalıbı üretmek için bir 3B kum yazıcı kullandı. Malzeme, üstüne püskürtülen elyaf takviyeli beton ile yapay bir kumtaşı gibidir.

ETH Zürih, levhayı betonun yapısal dayanımı ile 3 boyutlu baskı tasarım özgürlüğü olarak tanımlamaktadır. Araştırma grubu, şekli yalnızca mümkün olduğunca ince olacak şekilde uyarlamakla kalmayıp, aynı zamanda aydınlatma ve yağmurlama sistemleri için en iyi boyut ve konumlandırmayı sağlayan özel bir yazılım kullanarak tasarladı.

Hyundai Motorstudio Goyang: Akışkan ve Değişken

Hyundai Motorstudio Goyang’ın içerisinde bulunan bu enstelasyon, Atelier Brückner’in tasarlamış olduğu sergi mekanının bir parçasıdır. Bu kinetik heykel, 1411 tane alüminyum çubuğun dar bir ızgara üzerinde yukarı aşağı hareketi ile akışkan heykelsi biçimler oluşturmasına dayalıdır. Serginin Tasarım isimli 11. bölümünü oluşturan bu yerleştirme Hyundai’nin “hareketin tasarımı” prensibi ile kurgulanmıştır.

Her çubuğun kontrolü için altında hareket sağlayıcı kontrol modülleri bulunmaktadır.
Kontrol birimleri sayesinde organik formlar üretilmektedir.
1411 alüminyum bardan üretilmiştir.
Bu sergi mekanının diğer parçalarının diğer ögeleri;
 1. Çelik,
 2. Presleme,
 3. Birleştirme,
 4. Kaynak yapma,
 5. Boyama,
 6. Airbag,
 7. Güvenlik,
 8. Rüzgar,
 9. Ses,
 10. Aktarma,
 11. Tasarım ve
 12. Sürüş
gibi her biri görsel ve işitsel heykellerden oluşan 12 parçadan oluşmaktadır.

Penumbra: Kinetik Bir Işık Rafı

Penumbra, mekan içerisinde gün ışığı kontrolünü sağlamak için kinetik çözüm sunmaktadır. Tyler Short tarafından tasarlanmıştır.
Penumbra sisteminin amacı, dairelerin güneş ışığından kontrolünü en üst düzeye çıkararak yatay gölgeleme elemanını ışık rafı gibi kullanmaktır. Dikey panjurlar hem yanal hem de eksenel yönde dönerek güneş ışınlarından korumayı en üst düzeye çıkartmaktadır. Tüm mekanik bileşenle tamamen çözülmüştür. Sonuç olarak, cephe boyunca güzel bir dalgalı form oluşturan elle veya bilgisayarla çalışan bir sistem ortaya çıkmıştır.