Hypnosis: İllüzyon Kıyafetler

Bugün Iris van Herpen, Paris’teki Élysée Montmartre’de Hypnosis başlıklı Sonbahar-Kış 2019/20 için en son koleksiyonunu sundu.

Iris van Herpen Paris Moda Haftası’nda sergilediği kıyafetler.

Iris van Herpen tasarımlarında ve podyumunda Amerikalı sanatçı Anthony Howe’un çalışmaları ile ekolojilerimizdeki manifoldlar ilham kaynağı oldu. Küresel “Omniverse” heykelinin meditatif hareketi, koleksiyon ve modeller için “Infinity” elbisesi ile bir hipnoz durumunu çevreleyen bir portal görevi gördü.

Balloon Dresses: Sönen Balon Elbiseler

Saint Martins moda öğrencisi Fredrik Tjaerandsen, elbiseler ve etekler oluşturmak için sönerek şekil değiştiren balonlardan oluşan bir koleksiyon tasarladı.

Modeller, pistte yürürken vücutlarını kaplayan büyük şişirilebilir küreler tarafından sarıldı. İçinde basit bir valf kullanarak parçanın hava akışını kontrol etmelerine izin verildi.

Tasarımcı, her biri balon elemana sahip toplam sekiz görünüm yarattı. Birkaçı gösteri sırasında kendini söndürdü ve balonlar eteklere, elbiselere dönüştü. Başka bir modelin kollarında balonlar bulunuyordu.

Tüm kıyafet malzemelerini yerel üreticilerden satın alan Sri Lankan tedarikçilerinden temin eden tasarımcı kıyafetlerini doğal kauçuktan tasarladı.

Fredrik Tjaerandsen şekil değiştiren balon elbiseler tasarladı.

“Koleksiyonum, bir insanın öz-farkındalığının aktif hale geldiği ve duyarlı olduğu zaman neredeyse belirsiz bir andan ilham alıyor. Bu anın kendi ifadesini ve o andaki olma deneyimini tepki verebileceğim ve yaratabileceğim deneysel bir uygulama ve gelişme süreci geliştirmeye çalıştım.” demektedir.

Tjaerandsen şovdan önce her elbiseyi şişirdi ve yapıları yaklaşık iki ila üç bin litre oksijenle doldurdu. Küçük balonların şişmesi 10 dakika sürerken, büyük balonların şişmesi yaklaşık 1 saat sürdü.


Bosphorus: Dijital Heykel

Medya sanatçısı, yönetmen ve tasarımcı Refik Anadol, Türk Meteoroloji Merkezi tarafından her 30 dakikada bir sağlanan Marmara Denizi’nin yüksek frekanslı radar veri koleksiyonlarından ilham alan Bosphorus adında bir veri heykeli tasarladı.

30 günlük deniz yüzeyi aktivitesinin veri toplanması şiirsel bir deneyime dönüştü. Bu veriler 12 metreye 3 metre uzunluğunda bir LED medya duvarında görselleştirildi. Sanat eseri 11 Aralık 2018 – 27 Ocak 2019 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Pilevneli Galerisi’nde sergilendi.

Refik Anadol’un çalışmalarının temelinde verileri görsel materyale dönüştürmek yatıyor.

Refik Anadol’u yapay zeka, hisler ve verileri dijital olarak yorumlayarak veri heykelleri üretiyor.

Abyss Wall Relief: Okyanus Derinliği

Birden fazla üst üste konmuş cam ve ahşap dilim katmanları ile Duffy London tasarım ofisi, jeolojik haritanın 3 boyutlu bir modelini tamamlayarak denizin jeolojik bir kesitini Abyss Wall Relief adından duvar aksesuarı olarak tasarladı.

Tasarım, çok katmanlı bir yapıdan oluşmaktadır.

Duffy London tasarım ofisinin Abyss Wall Reliefkullandığı teknik oldukça basit olmasına rağmen benzersiz olarak kabul edilebilir. Tasarımcılar, daha fazla katman eklendikçe koyulaşan bir renk gradyanı elde etmek için, üzerine koyu mavi cam tabakalar koydu.

Abyss Wall Relief tasarımında koyu mavi cam tabakalarının üst üste gelmesiyle derin bir okyanus etkisi verilemeye çalışılmıştır.

Dekoratif duvar süsü ahşap ve camdaki okyanus derinliğini iç mekana taşıyor.


Thanks for the Sky: Evrene Saygı

Amsterdam merkezli tasarımcı Arnout Meijer tarafından tasarlanan Thanks for the Sky, görsel algımızı araştırmak ve yönlendirmek için yüksek kaliteli malzemeler, teknoloji ve elektronikler kullanılarak tasarlanmıştır. Meijer çalışmasında algının fizikselliği ve felsefesini araştırmaktadır.

Delft Teknoloji Üniversitesi’nde yaptığı çalışmaların ardından 2012’de Eindhoven Tasarım Akademisi’nden mezun olan Arnout Meijer, “Çoğu aydınlatma tasarımları, bir kapak, gölge veya diğer yapılar yoluyla gizleniyor. Işığın kendisini tasarlamak ve görünür kılmak istiyorum” demektedir.

Algı ve ışık, yarattığı işlerde her zaman merkezidir. Meijer’in Aydınlatmanın temelinde keşif ve insan algısı vardır.

Thanks for the Sky, mavi ve turuncu ışığın yanıltıcı karışımının, görüntü efektinin etkisiyle yoğunlaştığı bir aydınlatmadır. Kaynağı Gökyüzü mavisi / turuncu rengindir. Güneşin hareketi, renkli gökyüzü, uzaydaki nesneler, geçen kırmızı bir araba ve bakış açınız birlikte çok katmanlı bir gerçeklik sunar.

Sadece onu harekete geçiren bir araç olarak ışığın ne olduğunu sorduğunda, Meijer şöyle diyor: “Işığın günümüzdeki doğal ışık ve geceleri yapay ışık aracılığıyla zihinsel durumumuz üzerinde güçlü bir etkisi var.

Thanks for the Sky dinamik, maddi olmayan, ve diğer herhangi bir heykel ortamının aksine, sürekli hareket halinde olan bir aydınlatmadır. Etkileri hem baştan çıkarıcı hem de kafa karıştırıcıdır.

Işık olmadan teleskop, mikroskop, fotoğraf, film, televizyon, uydu, ekran, video ve büyük veri yoktur.” demektedir.

Breeze of Light: Görünmez Deneyim

Nendo 2019’daki Milano Tasarım Haftası’nda, Breeze of Light kurulumunu oluşturmak için klima üreticisi Daikin ile bir araya geldi. Klima üreticisi ile işbirliği içinde yapılan proje görünmez hava deneyimi ve hissi için tasarlanmıştır.

Nendo’nun Breeze of Light projesi, ziyaretçilere 17.000 çiçek alanını dolanacakları bir yoldan götürüyor. Bu çiçekler aslında hesaplanan desenlerde yayılan polarize edici filmden yapılmıştır.

Spot ışığı polarize bir filtre ile kaplanıp çiçek şeklinde başka bir polarize filme yansıtıldığında, ışık, çiçeğin gölgesini beklenenden daha koyu hale getiren iki filtre katmanından geçer.

Filtrenin 45 derece döndürülmesi daha yarı saydam bir gölge yaratır ve onu 45 derece daha döndürerek gölge tamamen kaybolur.

Bu prensibi kullanarak mekansal bir deneyim oluşturmak için, bireysel olarak kontrol edilen motorlara sahip 115 polarize spot lamba tavandan asıldı.

Breeze of Light projesinde Zeminde, 17.000 çiçek şeklinde polarize film hesaplanmış desenlerde yayıldı. Her çiçek farklı bir yüksekliğe yerleştirildi, böylece tüm alan gerçek bir çiçek bahçesiymiş gibi pürüzsüz ve dalgalı bir manzara oluşturuldu.

Polarize edici filmlerin spot ışıkları üzerindeki hareketi, uzayda ışık miktarında bir değişiklik olmamasına rağmen, çiçeğin gölgelerinin şiddetinde sürekli bir değişim sağlar.

Proje Bilgisi:

Proje Adı: Breeze of Light
Proje Yeri: Tenoha, Milano, İtalya
Tasarım: Nendo, Daikin

 

Loop: Minimal Dönüş

Estudi Antoni Arola tarafından Fluvia için tasarlanan Loop, OLED teknolojisi sayesinde aydınlatma alanları ve geçiş alanları konseptini değiştiren bir aydınlatmadır.

Amaç, duvarda neredeyse varlığı belli olmayan bir ışık kaynağından aydınlatma efektleri oluşturmaktır.

Loop, tek başına veya bir grubun parçası olarak kullanılabilir, mekanlara yaratıcı ve benzersiz bir dokunuş katan dekoratif bir ürün haline dönüşebilir.

Basit, minimalist geometri Loop’a zarif şeklini verir. OLED teknolojisi, kompozit yaratımlarda maksimum özgürlük için tek tip, parlamayan aydınlatma sunar. X-Trimless kurulumu ve patentli FLUVIA sistemi, armatürün yüzeyin homojenliğini etkilemeden karışmasını sağlar.

Loop, gölgesiyle kontrast oluşturan yumuşak, dağınık ve parlamayan bir ışık yayar.

Yarım ay gölgesiyle, aydınlatmanın duvarın rengiyle bütünleşmesi kolaylaştırır ve 360º dönebilir. Herhangi bir yöne döndürerek farklı görsel kombinasyonlar elde edilebilir.

OLED teknolojisi sayesinde aydınlatma kavramını değiştiren bir aydınlatmadır.


Loop Giant: Döngüsel Aydınlık

Timo Niskanen tarafından tasarlanan Loop Giant, mini golf sahasındaki bir engelden esinlenmiştir.

Minimalist Loop Giant, etrafında güzel ve yumuşak bir ışık yaratmaktadır.

Minimalist aydınlatma ilk başta masa lambası olarak tasarlanmış daha sonra Stockholm Mobilya Fuarı için büyük ölçekli bir tasarımı yapılmıştır.

Zemin için ölçeklendirilen Loop ve masa için tasarlanan Loop.

Lambanın led ışık kaynağı, aydınlatma armatürünün alüminyum gövdesinin altına ve akrilik bir kapağın altına yarım daire şeklinde yerleştirilmiştir. Lamba, tek dokunuşla çalışan bir anahtar, bir kablo ve bir fiş transformatörü ile çalışan bir kısma düğmesine sahiptir. Loop’un basit şekli tüm aydınlatma armatürünü oluşturur, ilave parçaya gerek yoktur.

Neredeyse iki metre yükseklikte duran aydınlatma, iç yüzeyinin altına yerleştirilmiş LED ışıkları olan bir alüminyum gövdeye sahiptir. Talep üzerine üretilecek ve siyah veya beyaz olarak satışa sunulacaktır.

Wirering: Minimal Halka

İtalyan tasarım ikilisi Formafantasma’nın tasarladığı Wirering lambası, ışık için heykelsi bir destek oluşturan güç kablosuna sahiptir.

Lamba, stüdyonun aydınlatma markası Flos ile ilk işbirliğiyle ortaya çıkan bir çift yeni ışıktan biri. Duvara tutturulan merkezi bir LED halkasına sahiptir.

Formafantasma, güç kablosunu saklanacak bir şey yerine bir özellik olarak yeniden yorumladı. Bir lambanın kablosu genellikle gizli tutulurken, Wirering sadece estetik amaçlar için değil, aynı zamanda LED halkasına güç vermek için de tasarıma dahil eder.

Aydınlatma duvar ve zemin arasında duran minimalist bir tasarıma sahiptir. Formafantasma bir kemeri andırmak için kabloyu düzleştirdi ve onu duvara tutturmak için ışığın üstünden uzattı. Wirering pembe, gri veya beyaz renklerde mevcuttur.


Corner Bright Light: Çizgisel Aydınlık

Mobilya tasarımcısı, sanatçı ve eğitimci Scott Klinker tarafından tasarlanan The Corner Bright Light, bir odanın duvar köşesini sıcak ve ışıkla doldurmak için tasarlanmış bağlantısız bir zemin lambasıdır.

Corner Bright Light’ın tasarımı minimaldir. Kullanılmadığında kaybolur ve açıldığında çarpıcı bir varlığa sahiptir. Küçük kaplama alanı yerden tasarruf sağlar ve LED teknolojisi enerji tasarrufu sağlar. Düz olarak gönderilmek üzere tasarlanmıştır ve kullanıcı tarafından çok basit bir montaj yapılmasını gerektirir.

Corner Bright Light, elektrostatik toz boyalı çelikten imal edilmiştir. İnce çizgiler, yeni LED teknolojisinin heykelsi olanaklarından yararlanmaktadır.