Conifera: Kozalak

Fransız mimar Arthur Mamou-Mani, COS firması için Milan Tasarım Haftası’nda 16. yüzyıldan kalma bir sarayın avlusuna 700 biyoplastik tuğladan oluşan Conifera adında bir yapı tasarladı.

Çam kozalakları tuğla formlarına ilham vermiştir.

Önceki projeleri Burning Man festivali için bir tapınak içeren Mamou-Mani, yenilenebilir malzemelerin potansiyelini ve sürdürülebilir süreçleri kullanarak tasarımın nasıl daha dairesel olabileceğini göstermek istedi.

Her biri 3B olarak basılan polilaktik asit (PLA) – tamamen kompostlanabilir bir biyoplastik – ve ahşap kullanıldı. Yapılan modüler biyo tuğlalardan oluşan büyük ölçekli bir parametrik yapıdır. PLA kablo bağları kullanılarak birbirine sabitlenirler.

Mamou-Mani: “Yenilenebilir malzemelerin algoritmik bir yaklaşımla ve dağıtılmış 3B baskıyla geleceğin yapı taşlarını nasıl oluşturabileceğini göstermek için mimariden doğaya bir yolculuk yaratmasını istedim” demektedir.

700 biyoplastik tuğladan oluşan yapı Milano Tasarım Haftası için Palazzo Isimbardi’yede kurulmuştur.

Kurulum boyunca beyaz turuncu ve kahverengi arasında değişen üç renk bulunur. Mamou-Mani ve ekibi, dört yazıcı kullanarak her ay dört buçuk ila yedi saat süren dört yazıcı kullanarak tüm biyoplastik tuğlaları iki ay boyunca yazdırdı.

Her bir biyo-tuğla malzemenin gücünden tam olarak yararlanmak için bir kafes yapısına sahiptir, ancak aynı zamanda ışığın tesisattan geçmesini sağlar.

Bu kafes yapı ayrıca hassas görünümlü yapıya beklenmeyen bir yoğunluk kazandırır. Mamou-Mani firmasına göre, malzeme köpüğe benzer bir yoğunluğa sahip olsa da, iki tondan fazla ağırlık taşıyabiliyor.

Conifera ismini kozalak ağacından alır ve tasarım aynı zamanda ağaçlarda bulunan kozalaklardan esinlenilmiştir.

Serpentine Pavilion 2017: Hiç Solmayan Ağaç

Burkina Faso’lu Diébédo Francis Kéré’nin 2017’deki Serpentine Pavilion için önerdiği strüktür birbirlerine yakın bir şekilde dizilmiş kafese benzer bir yapıdadır. Bu sayede yapının yağmur yağdığı zaman küçük bir şelaleye dönmesini istemiştir. Bunun yanı sıra bir toplanma mekanı olarak ağacı kullanıp, pavilion’u ağaçtan ilham alarak tasarlamıştır.
İçine davet eden yarı şeffaf bir tasarım anlayışı
Bi toplanma mekanı olarak ağaç
Ağacın gölgesinde dinlenme eyleminin soyutlaştırılması