Avgvst: Gün Işığı Esintisi

New York City merkezli mimar Harry Nuriev ve Moskova merkezli Crosby Studios tarafından sadece sarı renk kullanılarak tasarlanan Avgvst minimal takılarıyla ünlenmiş bir mağazadır.

Ağustos ayının olağan güneşli mevsiminden esinlenilen iç mekanda, karo yüzeyler ve rahat bir kadife koltukla yakalanan parlak sarı eşlik ediyor.

Harry Nuriev ve Crosby Studios tarafından sarı renkte tasarlanan Avgvst mağazası.

Mağazanın bir tarafı tamamen aynalarla kaplıdır. Duvara monteli bir raf sistemi neredeyse duvarın tamamında uzanır. Bu da mağazanın pek çok koleksiyonunu sergilemesini yardımcı olur.

İlginç bir şekilde, mağazanın en sonundaki büyük ışık kutusu, yeni bir koleksiyonun her açılışında farklı görüntülere sahip olacaktır.

Gün ışığı rengine karo yüzeyler eşlik ediyor.

Yeni butik, tüm mağazaların en kapsamlı mücevher seçimini taşıyor, ancak diğer uyumlu mücevher markalarından bir parça ve uluslararası yaşam tarzı kitap ve dergileri sıkı bir şekilde seçen bir koleksiyon da sunacaktır.

Calvin Klein Flagship: Sarı Parlama

Raf Simons tarafından tasarlanan New York’un Madison Bulvarı’ndaki Calvin Klein Flagship mağazası, sarı rengiyle dışarıdan içerisinin parlamasını sağladı.

Belçikalı tasarımcı Raf Simons, sık işbirlikçisi sanatçı Sterling Ruby’nin yardımıyla en önemli perakende alanlarından birinin tasarımına imza attı.

İngiliz tasarımcı John Pawson’ın minimalist iç mekanı, binanın tamamen yenilenmesinden önce parlak sarı yüzeylerle değiştirildi.

Calvin Klein Flagship mağazası iskelet sistemiyle tasarlanmıştır.

Üç katın tamamını kapsayan Ruby’nin kurulumunda, sanat eserlerinin yanı sıra giysiler için de yapı iskelesi bulunmaktadır.

Sanat eserleri, bulunan nesnelerin ve günlük malzemelerin bir karışımından üretilir ve tematik olarak Ruby’nin Amerikan tüketiciliğine olan saplantısına bağlanır.

Mağazanın çevresinde, vintage yorganlar da dahil olmak üzere bir dizi ev eşyası bulunabilir.

Simons, “Amerikan görsel deneyiminde ortak olan çok doğrudan ve tanıdık referansların kullanılması, marka ile basit ve duygusal bir bağlantı oluşturuyor” demektedir.

Simons, “Mağazanın koleksiyonlarla yakından bağlantılı olabilecek fiziksel bir deneyim üretmesini istedim. Ayrıca Calvin Klein’in görünür ve fiziksel kimliği için Sterling ile oluşturduğum dilin bir devamı.” demektedir.

Calvin Klein, 1968 yılında kuruldu ve minimal estetik ve markalı iç çamaşırlarıyla ünlendi.

Parlak renk binanın yüksek pencerelerinden, taş duvardan dış cepheden parlıyor gibi görünüyor ve içindeki beton zeminler bile altın bir ton alıyor.

Mağaza, sarı kompozisyonunun yanı sıra, elbiseleri asmak için iskele, parlak kırmızı püsküller, askılar, yorganlar ve sanat eserleri için iskele içeren bir kurulum sistemine de sahiptir. Metal çerçeveler ayrıca ayakkabıların, cüzdanların ve diğer ürünlerin sergilenmesinde raf olarak kullanılır.

Kurulum, siyah, beyaz, karamel ve gri tonların yanı sıra parlak kırmızı, mavi ve kestane rengi bir paleti bulunan Simons’un Fall 2017 205W39NYC koleksiyonundan etkilendi.

WeGrow: Bilinçli ve Girişimci Okul

Bjarke Ingels Group tarafından WeWork için tasarlanan WeGrow, eğimli ahşaplar ve zambak benzeri minderler gibi eğlenceli detaylardan tasarlanan bir Montessori okuludur.

New York, Londra ve Kopenhag’da ofisleri olan BIG, üç ila dokuz yaşındaki çocukları oyun yoluyla eğitmeye ve çevreleriyle etkileşime odaklanan Montessori öğretimine uygun olarak tasarlandı.

Tasarım oyun, okuma, yoga, dans, atletizm ve dövüş sanatlarından farklı etkinliklere uygun bir dizi mobilyayla kurulan açık planlı bir sınıf etrafında toplanıyor.

Okulun temel özellikleri arasında, çocukların içeri girip çıkabilmeleri için ahşap katmanlardan yapılmış yapılar tasarlanmıştır.

Mekandaki iki yapısı metal çubuklarla tavana asılmıştır. Üçüncü yapı ise, üst kısmında dairesel bir açıklığın erişimini kolaylaştırmak için açılı olarak yerleştirilmiştir.

Farklı yeşil renk tonlarında büyük yuvarlak minder yığınları, orta bölümde okuma veya meditasyon seansları düzenlemektedir. Farklı ebat ve tonlardaki gri yastıklar büyük çakıl taşları gibi dağılmıştır.

Doğal çevreye hitap eden bu özellikler, okulun haftalık gezilerini 100 dönümlük doğa koruma alanı ve çiftliğine yönlendiriyor.

Doğal ışık, duvarlardan biri boyunca uzanan yüksek pencerelerden taşar.

BIG, alanın ana bölümünden alanları ayırmak için odanın her bir ucuna kavisli bir ahşap kitaplık eklemiştir, dış kısımdaki raflar sepetler için saklama alanı sağlamıştır.

WeGrow’un web sitesinde belirtildiği gibi, daha özel alanlar malzemelerle bağımsız ve işbirliğine dayalı etkileşim ve matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler ve dil sanatları gibi konuları araştırmak için kullanılacaktır.

Öğrencilere ayrıca, kariyer yollarını küçük yaşlardan itibaren başlatmaları için WeWork çalışanları ve üyeleriyle birebir danışmanlık seansları sağlanmaktadır.Nursery’s Tree: Parametrik Ağaç

Paris merkezli Studio Millimètre, Arco Iris fidanlıkları adına anıtsal olması için anaokuluna, altı metre yüksekliğinde Nursery’s Tree adında bir ağaç tasarladı.

Nursery’s Tree kontrplak levhalardan yapılmış olup, yeşil yaprakları kağıt tabakalardan tasarlanmıştır. Tüm parçalar CNC ile yapılmış ve sahaya monte edilmiştir.

Stüdyonun anaokulu için tasarladığı ağaç kurulumu fikri, çocukların yeşillikten çıkan maymunları veya papağanları hayal etmelerini istemesiyle başlamıştır. Parametrik bir şekilde tasarlanan ağaç anaokulunun merkezine yerleştirilerek ortak alanda çocukların etkileşimine sunulmuştur.

Nursery’s Tree aynı zamanda aydınlatma görevi de görmektedir.

The Green Kitchen: Mutfak Tasarımında Cesur Bir Renk

Fransız tasarım firması Atelier Sagitta, renksiz bir yapıdan oluşan daireye zümrüt yeşili bir mutfak tasarlayarak yenilikçi bir dokunuş getirdi.

Müzik endüstrisinde çalışan genç bir sanat yönetmeni olan sahibi, dairesini büyük ölçüde boş bir kabuk olarak satın aldı, Atelier Sagitta’ya, mutfağa “özgünlük dokunuşu getirmesi” istedi.

Ev sahibi mimarlara, bitişikteki yaşam alanında yer açmak için mutfakta bir yemek masası içermesi gerektiğini belirtti. Bu plan üzerinden çalışan Sagitta mimarları, mutfak dolabı, tavan ve çevre duvarları, zümrüt yeşili cesur bir tonda boyamaya karar verdi.

Dolap üreticisi Michel Mazué tarafından hazırlanmış olan mutfağın bir tarafına fazladan dolap içeren bir çift yivli meşe ağacı hacmi yerleştirilmiştir. Bunlar L şeklinde bir düzen oluşturur, yuvarlak masa ve iki sandalye için yer sağlar. Koltukları mutfağın yer karolarının rengine uyacak şekilde kayrak grisi ile tamamlanmıştır.

Küçük bir raf ünitesinin iki tarafını birleştirerek, bina sakinine daireye girerken anahtarlarını ve diğer kişisel eşyaları yerleştirmek için uygun bir yer sunmaktadır.

Atelier Sagitta, müşteriler için canlı renklerde mutfaklar oluşturan sayılı tasarımcı arasında yer alıyor.Céline Flagship: Gök Mavisi

İsviçreli tasarım firması Valerio Olgiati tarafından tasarlanan Miami’deki Céline Flagship mağazası mavi tonlu mermer ve piramidal formlardan tasarlanmış bir iç mekana sahip.

Céline Flagship

Céline mağazanın dış cephesini, duvarlarını ve zeminlerini Brezilya Pinta Verde mermeriyle tasarlandı. İç mekan projesi zemin katında, sergi alanı olarak hizmet verirken, üst katında ayakkabılar ve hazır giyim eşyaları bulunmaktadır. Mağazanın cepheleri, zeminleri, duvarları ve tavanları tamamen mermerden yapılmış, yüzeyleri sakinleştirici bir mavi-yeşil renktedir.

Céline Flagship

Tüm binayı temeline bağlayan beton direkler tarafından tutulan zemin kat, bir kanopinin içi olarak düşünülmüştür. Mermerin derinliklerinde, Céline mağazasının kıyafetlerinin sergilendiği farklı bir alan türü vardır.

Ayakkabı ve el çantaları için stand olarak kalın mermer plakalar kullanılırken, pirinç çubuklara giyim eşyaları asılır. Daha fazla dokusal ayrıntı gri, süet benzeri halılar ve minder koltukları ile eklenir.

Mağaza, çağdaş mimarisi, lüks iç tasarım mağazaları ve sanat galerileriyle daha çok tanınan bir bölge olan miami tasarım bölgesindedir.

Proje Bilgisi

Mimar: Valerio Olgiati
Ortak çalışanlar: Anthony Bonnici (Olgiati proje yöneticisi), Sofia Albrigo
Mermer tasarımcıları: Essequattro S.p.A.
Müteahhit: Michilli İnşaat ve Danışmanlık
Planlar: Valerio Olgiati

Céline mağazanda tavandan zemine uzanan perdeler, mağazanın deneme odalarını sınırlandırır.

Crosby Studios Office: Tek Bir Renk

Rus mimar ve iç mimar Harry Nuriev tek renkli oda fikirleriyle son zamanlarda Instagramın gözdesi. En çok Instagramlanabilir monokromatik odalarıyla tanınan tasarımcı ayrıca güzel sanatlara da yeni bir yol açıyor.

Mutfak ve oturma alanı bölümü.

Nuriev’in bebek mavisi olarak adlandırılan renk ile tasarladığı küçük mutfağı, Moskova bürosunda yerini aldı. Peki kimdir bu Harry Nuriev? Kendilerinin New York Magazine dergisinden aldığı bir ünvan bile var; “Instagram’ın en sevdiği tasarımcı” Sadece dört yıl önce, disiplinlerarası bir tasarım firması olan Crosby Studios’u kurdu. Bu kısa sürede, stüdyonun benzeri görülmemiş şöhreti onlara tasarım dünyasında bir ünlü statüsü kazandırdı.

Peki bu Moskova merkezli firmanın gelişen başarısının ardındaki sır nedir? Öncelikle kendisi genç neslin bir parçası. Nuriev’in dehası, tek renkli olarak cesurca kullanılmasına ve minimalist yaklaşımına dayanıyor. Ancak, markayı sadece bu şekilde düşürmek haksızlık olur. Nuriev’in, kendisini diğerlerinden ayıran bir özelliği de tasarım trendlerine sezgisel olarak öncülük etme yeteneğidir.

Nuriev’in yaratıcı yaklaşımı hakkında ilginç bulduğumuz şey, onun renkle olan karmaşık ilişkisi. Bin yıl süren pembeden elektrik mavisine, tasarımlarına hükmedilen her renk hayatının farklı bir aşamasını temsil eder. Stüdyosunu başlattığında, “pembe dönemi” dediği şeydeydi ve ona göre o zaman saflığını sembolize ediyordu. Daha sonra, artık pembe renk tonlarının yanı sıra kendi evinde yoğun bir şekilde bulunan bir renk olan maviye geçti. Sadece iki ay önce, Crosby Studios canlı bir ultraviyole tonunda (aynı zamanda 2018 için Pantone’un Yılın Rengi olur) sınırlı bir iç mekan dizisi başlattı ve en yeni girişimleri tasarımcının sarı bir evresinin başlangıcını önerdi hayat.

Nuriev’in çalışmalarının ikinci önemli tanımlayıcısı minimalizm yorumunda yatıyor. Tasarım yaparken hedefi, “yalnızca yararlı olanı bırakmak” olduğunu söylüyor. Nuriev’in en yeni projelerinden biri olan Mia Yoga, temiz ve zarif minimalizm markasını örnekliyor. Tasarımcı, bu yoga stüdyosu için rahatlatıcı bir nane yeşili aldı.

Mutfağa yönelik bu özel tasarım, Crosby Studios’un en çok kullanılan resimlerinden. Sizce onu viral hale getiren alan hakkında ne düşünüyorsunuz?Lavazza Con Te Partiró: Girdap

İtalyan kahve üreticisi Lavazza’nın 20. yıl sergisi Lavazza Con Te Partiró, Milano merkezli tasarımcı Fabio Novembre tarafından elektrik mavisi bir girdap şeklinde tasarlanmıştır.

Lavazza, 1895 yılına dayanan uzun ve zengin bir geçmişe sahip bir İtalyan kahve üreticisidir. Son 20 yılda, Lavazza, kahve ile ilgili hikayelerini merceklerinden anlatan, dünyanın en iyi fotoğrafçılarıyla çalıştı.

Lavazza Con Te Partiró sergisinde fotoğrafcılarla iş birliği sonucunda takvimler oluşturulmuştur.

Sergideki fotoğraflar zamanla bizim ortak kahve tüketimimiz arasındaki bağlantıyı yakaladı. Sadece ürünü değil, üretici ve tüketici tarafından paylaşılan enerjiyi, ilhamı ve zamanı da tasvir ettiler.

Fabio Novembre’nin sanat yönetmenliği ve Apparati Effimeri’nin projeksiyon haritalaması ile Lavazza, fotoğraflı bir monografı sergisiyle 20 yıllık geçmişini sergiledi.

Sergi, Novembre’in “seyahat ve baştan çıkarıcı” olarak nitelendirdiği bir hikayeyi ortaya çıkardı.

Novembre, “Boşlukta asılı duran bir merdiven, izleyicilere yansıtılan görüntülerin akışını geçme, perdeden geçme ve kendilerini bilinmeyen bir hikayenin her sayfasını ortaya çıkaran bir mimari girdapta bulma fırsatı verdi” demektedir.Prismatic_NYC: Hareketli Işıklar

Barselona merkezli tasarım stüdyosu Hyphen Labs ve New York’un iç mimarları, High Line parkının yakınındaki yaya köprüsüne Prismatic_NYC adında kinetik bir aydınlatma tasarladı.

Köprüyü kaplayan tavan, 40.000 LED ile aydınlatılmış 66 motorlu prizma tutar; prizmalar büyüleyici büyüleyici salınımlar üreten koreografik hareketlerde döner.

Desenler manuel olarak programlanabilirken, bulut örtüsünden neme ve yağış yoğunluğuna kadar mevcut hava koşullarına yanıt verecek şekilde de ayarlanabilirler.

Prismatic_NYC hava durumuna göre değişiyor.

Prismatic_NYC aydınlatması takvim ile senkronize edilmiştir, bu nedenle mevsimlere, tatillere ve hatta ayın, güneşin ve yıldızların hareketlerine göre bir gösteri yapabilir.

Tasarım, robotik ve veri görselleştirme birleşiminden ortaya çıkmıştır.

Prismatic_NYC tasarımındaki konik prizmalar çeşitli yinelemelerden geçmiştir. Üretken ve parametrik tasarım yaklaşımları görsel deneyimin optimizasyonunu sağlamıştır. Prizmaların fiziksel bileşenleri, üretimi, uygulaması, web sitesi ve deneyimi, gelecek beş yıl içinde maksimum performans sağlamak için en yüksek kalitede malzemeler kullanılarak üretilmiştir.


Winton Gallery: Hava Akımı

Londra’nın bilim müzesinde Zaha Hadid Architects, kurumun bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik koleksiyonlarından 100’ün üzerinde eser içeren yeni Londra’nın bilim müzesinde Zaha Hadid Architects, kurumun bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik koleksiyonlarından 100’ün üzerinde eser içeren yeni Winton Gallery’i açtı.

Matematik müzesi, Zaha Hadid tarafından tasarlanan ilk sergi alanıdır ve tasarım matematiğin herkesin hayatına nasıl girdiğinin önemini ortaya koymaktadır.

Winton Gallery’de bulunan üç boyutlu kıvrımlar, uçuş sırasında uçağı saran hava akımlarına bağlı olarak alan üzerinde bir gölgelik oluşturur. Yarı saydam, dalgalı formlar, mor ışıkla aydınlatılmıştır.

Kıvrımlı alan mor renkte aydınlatılır ve havacılık endüstrisinde kullanılan hava akımı denklemleri tarafından tasarlanan uçaklardan etkilenmiştir.

Gugnunc’un kanat tasarımı öncü aerodinamik araştırmalardan etkilenmiş ve matematiğin pratik sorunları çözmek için nasıl kullanılabileceğini göstermek için galeride kullanılmıştır.

Tavandan sarkan galerinin tasarımına ilham veren 1929 Handley Page Gugnunc uçağıdır.

Uçakların şekli galerinin tasarımını ve matematik pratiğinin tarih boyunca problemleri çözme şeklini kapsayan bir temadan oluşur.

Matematik ve geometri mimarın çalışmalarında her zaman karakteristik bir unsur olmuştur. Galerinin düzeni ve çizgileri, vitrinlerin ve tezgahların konumlandırılmasından merkez bölmesinin yapısının üç boyutlu kavisli yüzeylerine kadar uçuş halindeki tarihi uçakların etrafında akan havayı temsil eder.

Proje Bilgisi:

Tasarım: Zaha Hadid Mimarlar
Ana fon oluşturucu: David ve Claudia Harding
Asıl sponsor: Samsung
Büyük sponsor: MathWorks
Sponsorlar: Adrian ve Jacqui Beecroft, Iain ve Jane Bratchie, Keniston-Cooper Yardım Vakfı, Dr Martin Schoernig, Steve Mobbs ve Pauline Thomas